Menü 

 

Aranyköpés 

Német óra: "olyan lusta vagy,hogy a lajhár hozzád képest egy kapkodó idegbeteg" Zsuzsa néni

 

Osztálybontás  

 

HJG címer 

 

 

Látogatottság  

Indulás: 2005-02-09
 

Honlap hírek 

- az oldal elérhető a www.esek.try.hu címről is

- újítások a honlapon!

 

Bejelentkezés 

Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
~ Iskola hírek
~ Iskola hírek : Házirend

Házirend

  2005.02.09. 14:03

Új házirend lépett érvénybe 2005 január 1-től

BEVEZETÉS

Intézmény neve:
Csornai Középiskola, Kollégium Alapfokú Mûvészetoktatási és Általános Iskola Óvoda Hunyadi János Gimnázium és Szakközépiskola

Székhelye
: 9300 Csorna, Soproni út 97. Telefon: 96/ 261-313 Fax:96/ 264-450

Jelen házirend a szükséges egyeztetések lefolytatása után a diákönkormányzat és a szülõi szervezet egyetértésével, a tantestület elfogadó határozatával született meg 2004. november 26. napján Csornán.

1. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1.1.-A házirend az iskola belsõ életét szabályozza. Hatályos az iskola teljes területén, illetve szervezett iskolai rendezvényeken, és a munkatervben, pedagógiai programban meghatározott iskolán kívüli rendezvényeken, ha a rendezvényen való részvétel az iskola szervezésében történik.

1.2.-A házirend érvényes nappali és esti tagozatos diákokra, a pedagógusokra, az intézmény dolgozóira és a szülõre, mint aki a gyermek törvényes képviselõjeként gyakorol jogokat, illetve teljesít kötelességeket.

1.3.-A házirend 2005.január 1-jétõl visszavonásig érvényes, folyamatosan az iskolába való belépéstõl annak elhagyásáig, továbbá a közös rendezvények idõtartama alatt.

1.4.-Az iskola tanulóira, dolgozóira a házirenden kívül vonatkozik minden olyan törvény rendelet és belsõ szabályzat, ami hatályos. Legfontosabb a Közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény, A nevelési és oktatási intézmények mûködésérõl szóló 11/1994. (VI: 8.) MKM - rendelet, a 30/2004. (X.28.) OM rendelet. Különösen érvényes rájuk az iskola szervezeti és mûködési szabályzata, pedagógiai és minõségirányítási programja.

1.5.-A házirend állapítja meg a jogszabályban megfogalmazott tanulói jogok és kötelességek gyakorlásával, az iskolai tanulói munkarenddel, a tanórán és a tanórán kívüli foglalkozásokkal, az iskola helyiségei és az iskolához tartozó területek használatával kapcsolatos helyi szabályokat.

1.6.-A jogszabályban lefektetett elõírásokat a házirend csak a szükséges mértékben sorolja fel.

1.7.-A házirendet a nevelõtestület fogadja el a diákság és a szülõi szervezet egyetértési jogának gyakorlása után. A házirend módosítását bárki kezdeményezheti a záró rendelkezésekben meghatározott eljárás keretében.

1.8.-A házirend megsértése esetén számonkérésnek, fegyelmi eljárás lefolytatásának van helye, melynek részletes szabályait a jogszabályok tartalmazzák.

2. A TANULÓ JOGAI

2.1-A tanuló joga, hogy személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsák, vele szemben fizikai és lelki erõszakot, testi fenyítést ne alkalmazzanak, kínzásnak, kegyetlen, embertelen, megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak ne vessék alá.
Ha a tanuló úgy érzi, hogy erkölcsi mivoltában megsértették, segítségért fordulhat osztályfõnökéhez, a diákönkormányzathoz, az iskola igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az iskola igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az õt ért sérelem orvoslását.

2.2.-A tanuló joga, hogy választó és válaszható legyen a diákérdekeket képviselõ szervezetekbe.. A választás szabályait a diákönkormányzat szervezeti és mûködési szabályzata tartalmazza. Az iskolai diákönkormányzat évente legalább egy alkalommal diákközgyûlést rendez. A közgyûlés nyilvános, az iskola minden tanulója részt vehet rajta.

2.3.-A tanulót nem érheti hátrány lelkiismereti meggyõzõdése, véleménye, kifejtett nézete miatt. Ha a tanuló úgy érzi, hogy e jogában megsértették, segítségért fordulhat osztályfõnökéhez, a diákönkormányzathoz, az iskola igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az iskola igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az õt ért sérelem orvoslását az iskola fenntartójánál.

2.4.-Ha a tanulót az iskolai tanulmányai folytatásával összefüggésben kár éri, az iskola, illetve a gyakorlati képzés szervezõjétõl kérheti a kár megtérítését. Nem kell megtéríteni a kárt, ha azt a tanuló magatartása okozta, vagy ha a kárt az iskola, illetve a gyakorlati képzést szervezõ nevelõ mûködési körén kívül esõ elháríthatatlan ok idézte elõ, valamint ha olyan dologban következett be kár, amelynek behozatalát jelen házirend megtiltotta ugyan, de a tanuló mégis behozta azt.
A kárigényeket írásban kell benyújtani az iskola igazgatójához, melyben meg kell jelölni a káresemény pontos idejét, helyét, körülményeit, a kért kártérítés összegét forintban megjelölve, indoklással ellátva. Ezt követõen az eljárási szabályoknak megfelelõen az ügy kivizsgálása után dönt az intézmény vezetõje a kártérítésrõl.

2.5.-A tanuló joga, hogy ellene kollektív büntetéseket ne alkalmazzanak, azaz mások viselkedése, magatartása miatt õt hátrány ne érje.

2.6.-A tanuló joga, hogy tanulmányi munkájához a tanítási órán kívül is segítséget kapjon (korrepetálás, szakkör, sportkör stb.). Ilyen irányú igényét a szaktanárnál illetve az osztályfõnöknél kell jeleznie, aki legkésõbb 10 napon belül tájékoztatja a lehetõségekrõl.

2.7.-A tanuló joga, hogy részt vegyen az iskola kulturális életében, iskolai tanulmányi versenyeken, pályázatokon, illetve ilyenek meghirdetését kezdeményezze az osztályfõnökénél vagy a diákönkormányzatnál. Az évi versenyek, pályázatok idõpontját az éves munkaterv tartalmazza.

2.8.-A tanuló joga, hogy részt vegyen felzárkóztató vagy fakultációs órán, illetve a szakköri, sport- és diákköri csoportok munkájában (együttesen: tanórán kívüli foglalkozások). A tanórán kívüli foglalkozásokra jelentkezni a tanév elsõ két hetében, illetve a munkatervben meghatározott idõpontig lehet. A jelentkezéseket az osztályfõnök gyûjti össze, aki átadja a szakmai igazgatóhelyettesnek.

2.9.-A tanuló joga, hogy levelezéshez való jogát tiszteletben tartsák. Névre szóló és az iskolába érkezõ postai küldeményeket az iskola titkárságán lehet átvenni, azokat az iskola nem bontja fel és nem iktatja. A küldemény érkezésérõl az osztályfõnök tájékoztatja a tanulót.

2.10.-A tanuló joga, hogy kérje érdemjegyeinek felülvizsgálatát abban az esetben, ha azt törvénysértõ módon, vagy nem az iskola pedagógiai programjában lefektetett tárgyi törzsanyag és osztályozási elvek alapján állapították meg. Ilyen irányú kérvényét írásban az iskola igazgatójához kell benyújtania.

2.11.-A tanuló joga, hogy igénybe vegye az iskola könyvtárát, más kulturális szolgáltatásait, számítógépes termét, az iskola sportfelszereléseit, valamint az iskola létesítményeit tanulmányaihoz térítésmentesen használja. Az egyes létesítmények, helyiségek nyitvatartási idejét és használatuk, igénybevételük szabályait a falra illetve az ajtóra ki kell függeszteni.

2.12.-A tanuló joga, hogy kiemelkedõ tanulmányi munkájáért, közösségi tevékenységéért, sport és kulturális eredményeiért stb. dicséretben, jutalomban részesüljön. A jutalmak odaítélésérõl az iskola igazgatója, a nevelõtestület, az osztályfõnök, szaktanár és a diákönkormányzat dönthet. A részletes szabályozás az intézmény SZMSZ-ében található.

2.13.-A tanuló joga, hogy hit és vallásoktatásban részesüljön, melyet az iskola tanórán kívüli foglalkozás keretében biztosít a tanulónak. Ilyen irányú igényeket szeptember 15-ig kell jelezni az iskolavezetésnél.

2.14.-A tanuló joga, hogy rendszeres egészségügyi felügyeletben és ellátásban részesüljön. Ennek megfelelõen jelentkezhet az iskolaorvosnál vizsgálatra, illetve tanácsadásra az iskolaorvosnál, iskolai védõnõnél. Az iskola által rendszeresen szervezett szûrõvizsgálatokon való részvétel kötelezõ.

2.15.-A tanuló joga, hogy hozzájusson a tanulmányai folytatásához és jogai gyakorlásához szükséges információkhoz, valamint tájékoztatást kapjon a jogai gyakorlásához szükséges eljárásokról. Ennek érdekében használhatja a könyvtárban megtalálható továbbtanulási dokumentumokat. A végzõs évfolyam tanulói a tanítási év során 2 alkalommal mehetnek el nyílt napokra, ahonnan igazolást kell hozniuk.
Ugyancsak használhatja az iskola CD-jogtárát, illetve minden, az iskolában megtalálható jogi dokumentumot. Tanácsot kérhet az iskolavezetéstõl, ifjúságvédelmi felelõstõl. a diákönkormányzattól, tanáraitól.

2.16.-A tanuló joga, hogy személyesen vagy képviselõje útján -a jogszabályban meghatározottak szerint - részt vegyen az érdekeit érintõ döntések meghozatalában, az intézmény irányításában. E joga érvényesülése érdekében az iskolában diákönkormányzat mûködik. A tanuló e szervezetbe választó és választható.

2.17.-A tanuló joga, hogy az iskolavezetéshez, a diákönkormányzathoz forduljon javaslataival, kéréseivel, véleményével. Javaslataira 30 napon belül választ kell kapnia az illetékes személytõl, szervtõl.

2.18.-A tanuló joga, hogy adatait az iskola biztonságos körülmények között kezelje, tárolja. Indokolt esetben a tanuló osztályfõnökén keresztül betekinthet az osztálynaplóba, és felvilágosítást kérhet érdemjegyeirõl.

2.19.-A tanuló joga, hogy a témazáró dolgozat idejét, témáját 1 héttel korábban megismerje, és azt a szaktanár 1 héttel korábban a naplóba ceruzával beírja, hogy ugyanabban az osztályban egy napon ne kerüljön sor kettõnél több témazáró dolgozat íratására.
Ha a témazáró dolgozat megíratására szánt idõ több mint 60 perc, akkor aznap másik témazáró dolgozat nem íratható. A hosszú témazáró dolgozat tényét is jelölni kell a naplóba, hogy arról a többi tanár is tudomást szerezzen.

2.20.-A tanuló joga, hogy dolgozatait, írásbeli munkájának pontozását, érdemjegyét, továbbá a munkájában elkövetett hibáit a következõ tanórán, de legkésõbb 10 munkanapon belül megtudja, illetve munkáját megnézhesse. Amennyiben a dolgozatot javító tanár a 10. munkanapon sem mutatja be a tanulónak, csak késõbb, a diák szabadon eldöntheti, hogy kéri-e a dolgozatra adott érdemjegyet vagy sem.
Ha a tanuló úgy érzi, hogy a dolgozat javítása során a tanár hibát követett el, vagy tartalmi részt nem vett figyelembe, akkor erre való rámutatással kérheti a javító tanártól a hiba orvoslását. Ha erre a javító tanár nem hajlandó, a tanuló az iskola igazgatójához fordulhat kérésével, aki hivatalból jelöli ki a javító tanárt, és részére a dolgozatot felülvizsgálat céljából továbbítja.

2.21.- A tanuló joga, hogy vendégtanulói jogviszonyt létesítsen másik iskolában, és ott elméleti tanítási tárgyat hallgasson. Vendégtanulói jogviszonyra vonatkozó kérvényét a tanév elsõ 15 napján nyújthatja be az iskola igazgatójához, aki a szükséges egyeztetéseket elvégzi, majd 30 napon belül tájékoztatja a tanulót az elbírálás eredményérõl.

2.22.- A tanuló joga, hogy - a hatályos jogszabályok figyelembevételével - független vizsgabizottság elõtt adjon számot tudásáról. Az ilyen típusú kérelmét írásban, a tanév illetve a félév vége elõtt legalább 30 nappal korábban kell az iskola igazgatójához benyújtania, aki továbbítja kérelmét az illetékes szervekhez.

2.23.-A tanuló joga, hogy jogai megsértése esetén- a jogszabályban meghatározottak szerint -panaszt nyújtson be az iskola igazgatójához, valamint törvényességi kérelmet nyújtson be a fenntartó szervhez, érdeksérelem esetén felülvizsgálati kérelemmel forduljon az iskolavezetéshez, fenntartóhoz.

2.24.-A tanuló joga, hogy a 11. 12. és 13. évfolyamon folytatott tanulmányai során- az érettségivizsga-szabályzatban meghatározott keretek között - megválassza azokat a tantárgyakat, amelyeket tanulni kíván, valamint, ha erre lehetõség van, megválassza a tantárgyat tanító pedagógust. E jogainak konkrét gyakorlásáról a megfelelõ évfolyamra lépés elõtt írásban tájékoztatja a diákot az iskola. A tájékoztató tartalmazza a választható tantárgyak nevét, a tanár nevét, a heti óraszámot és azt, hogy közép-vagy emelt szintû érettségire történõ felkészítõ foglalkozásról van-e szó.

2.25.-A tanuló a választható tárgyakra vonatkozó korábbi tantárgyválasztását minden év szeptember 15-ig megváltoztathatja. Az erre vonatkozó írásos kérvényét az osztályfõnökön keresztül az igazgatónak kell benyújtania, amelynek eredményérõl a tanuló 10 munkanapon belül kap tájékoztatást.

2.26.- tankönyv - jegyzõkönyv!

3. A TANULÓ KÖTELESSÉGEI

3.1.-A tanuló kötelessége, hogy a pedagógiai programban foglalt tanulmányi kötelezettségének eleget tegyen, felkészüljön a tanórákra, házi feladatait elkészítse.

3.2.-A tanuló kötelessége, hogy az írásbeli számonkéréseken jelen legyen, a dolgozatokat megírja, a tantárgyak teljesítési követelményeinek megfeleljen. Annak a tanulónak, aki meg nem engedett segédeszközt használ (jegyzet, puska, funkcionális számológép, mobiltelefon stb.), a vizsgáját, dolgozatát a szaktanár elégtelenre minõsíti.

3.3- A tanuló kötelessége, hogy a tanórákon jelen legyen, hiányzásait e házirendben szabályozottak szerint igazolja. Kötelessége továbbá, hogy azokon a tanórán kívüli foglalkozásokon is megjelenjen, amikre elõzetesen jelentkezett, és hiányzásait ugyancsak igazolnia kell.

3.4.-A tanuló kötelessége, hogy magatartása fegyelmezett legyen, a házirend elõírásait és a létesítményekre vonatkozó különleges szabályokat tartsa be.

3.5.-A tanuló kötelessége, hogy védje a személyi és közösségi tulajdont. E kötelességét a tanuló teljesíti, ha lopás vagy rongálás esetén e tényt jelzi az iskola valamelyik dolgozójának.

3.6.-A tanuló kötelessége, hogy az iskola vezetõinek, tanárainak, az iskola alkalmazottainak, tanulótársainak emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa.

3.7.-A tanuló kötelessége, hogy az intézmény vezetõinek, tanárainak utasításait teljesítse.

3.8.-A tanuló kötelessége, hogy óvja saját és társai testi épségét, egészségét, haladéktalanul jelentse a pedagógusnak vagy más alkalmazottnak, ha saját magát, társait, az iskola alkalmazottait vagy másokat veszélyeztetõ állapotot, tevékenységet, illetve balesetet észlelt, továbbá - amennyiben állapota lehetõvé teszi - ha megsérült. Az iskola a tanulói és munkahelyi balesetekrõl jegyzõkönyvet vesz fel.

3.9.-A tanuló kötelessége, hogy elsajátítsa és betartsa az egészségvédelmi, baleset-elhárítási és tûzvédelmi szabályokat, melyek tartalmát tanév kezdetekor az osztályfõnök a tanuló tudomására hoz, melynek elsajátítását, megismerését a tanuló aláírásával igazolja.

3.10.-A tanuló kötelessége, hogy részt vegyen az iskola által szervezett kötelezõ egészségügyi és szûrõvizsgálatokon, hiányzásait e házirendben szabályozottak szerint igazolja, a vizsgálatot pedig a lehetõségekhez képest minél hamarabb pótolja.

3.11.-A tanuló kötelessége, hogy az iskola termeiben, berendezéseiben, eszközeiben, létesítményeiben, az épületben okozott károkat megtérítse. A kártérítés részletes szabályairól a jogszabályok rendelkeznek.

3.12.-A tanuló kötelessége, hogy az általa az iskola területén talált tárgyakat, eszközöket stb a titkárságon leadja. Az iskola 60 napig õrzi a talált tárgyakat. A 60. nap után az iskola a nem keresett tárgyakat karitatív célokra használja fel.

3.13.-Az állandó vagy ideiglenes felmentéssel rendelkezõ, illetve a felszerelése nélkül órára érkezõ tanuló részt vesz a testnevelés órán. A tornaterem elõterében csak az éppen órára várakozó osztály tanulói tartózkodhatnak. Becsengetéskor már a tanulók sportfelszerelésbe öltözve várják a tanárt.

4. ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK

4.1.-Balesetvédelmi okokból tilos testékszer, fülbevaló, ékszer és óra viselete a testnevelésórákon, edzéseken, sportköri foglalkozásokon, illetve olyan foglalkozásokon, ahol a munkavédelemmel megbízott személy vagy a létesítmény vezetõje azt írásban elrendeli.

4.2.-Az iskola létesítményeinek szabályai tartalmazhatnak egyéb olyan megszorító intézkedéseket, elõírásokat, melyek jelen házirendben nincsenek szabályozva, és amelyeket a tanulóknak be kell tartaniuk (pl. számítógépterem, taniroda, gépíróterem, tornaterem, konditerem, könyvtár stb.). Az ilyen helyekre vonatkozó szabályokat a létesítményvezetõ készíti el és az igazgató hagyja jóvá.

4.3.-Az iskola tornatermében és a konditeremben csak tanári felügyelettel lehet tartózkodni. Utcai cipõben a tornateremben tartózkodni tilos. A konditerem elsõ használata elõtt a testnevelõ tanár oktatást tart az eszközök használatának rendjérõl.

4.4.-A termekben lévõ tv és videokészülékek, multimédiás eszközök csak tanári engedéllyel mûködtethetõk. Az engedélyt írásban adja meg a tanár, melyen szerepelnie kell a tanulói felelõsségvállalásnak is.

4.5.-Az iskola területét a tanuló csak osztályfõnöke írásbeli engedélyével hagyhatja el. Az engedély az erre rendszeresített nyomtatvány kitöltésével (kilépõ cédula) adható meg. Az osztályfõnök hiányzása esetén a nevelési igazgatóhelyettes, a szakmai igazgatóhelyettes vagy az igazgató adhat engedélyt. A kilépõ cédulát minden esetben le kell adni portán. Az ügyeletesek az ügyeletesi naplóba rögzítik a távozás tényét, a kilépõ cédulát csatolni kell a bejegyzésekhez. Kivételes helyzetekben nem szükséges a kilépõ cédula, pl. tûz, baleset, rosszullét, vészhelyzet stb.

4.6.-Az iskola területén és szervezett iskolai rendezvényeken dohányozni, szeszes italt és kábítószert fogyasztani tilos. Az esti képzésben részt vevõ diákok a számukra kijelölt helyen, a bejárati ajtónál és a hátsó átjárónál dohányozhatnak az oda kihelyezett hamutartók igénybevételével.

4.7.-Az ellenõrzõ könyvnek mindig a tanulónál kell lennie. Az ellenõrzõbe vezetett információkat a szülõkkel havonta alá kell íratni, ennek havonkénti ellenõrzését az osztályfõnök végzi.

4.8.-A mobiltelefon és egyéb elektronikus szórakoztató eszközök (walkman, CD-lejátszó stb.) használata a tanórán tilos. Kikapcsolt állapotban a tanuló a táskájában tartja.

4.9.-Tilos tanítási órán étkezni és innivalót fogyasztani. Tilos továbbá a tanítási órákon rágógumizni.

4.10.-Az iskola nem vállal felelõsséget a tanuló tanulmányai folytatásával összefüggésbe nem hozható káreseményekért. Az iskolába 1000 Ft-nál (Egyezer Ft) nagyobb értéket behozni csak saját felelõsségre lehet. A tanuló az iskolába érkezésekor eldöntheti, hogy értéktárgyait, pénzét megõrzésre átadja-e az iskola titkárságán. A megõrzési idõ alatt az iskola vállalja a tárgy felügyeletét. A megõrzésre történõ átadás-átvételt, illetve visszavételt az erre rendszeresített füzetben kell rögzíteni.

4.11.-Az alanyi jogon járó tankönyvtámogatás rendjét az éves munkaterv tartalmazza. Alapelvünk, hogy a tartós tankönyveket (térkép, szöveggyûjtemény, feladatgyûjtemény stb.) lehetõség szerint az iskolai könyvtárból lehessen kölcsönözni. Az elosztás részleteirõl az osztályfõnök, az ifjúságvédelmi felelõs és az iskolavezetés közösen dönt.

4.12.-Késésekrõl
A késõ tanuló nem zárható ki a tanóráról. A 10 percet meghaladó késés hiányzásnak minõsül ( igazolt vagy igazolatlan ). 4 késés 1 igazolt vagy igazolatlan órát jelent. A késés számát az osztályfõnök a GIMNÁZIUMI NAPLÓBAN A HALADÁSI NAPLÓ JEGYZET rovatába, a SZAKKÖZÉPISKOLAI NAPLÓBAN AZ OSZTÁLYOZÓ NAPLÓ JEGYZET rovatába rögzíti, és a hiányzások összesítésénél figyelembe veszi

4.13.-Az iskola jó hírnevének megõrzése és öregbítése az intézmény valamennyi tanulójának, pedagógusának, alkalmazottjának kötelessége. Ha valaki az intézmény jó hírnevét megsérti, ellene fegyelmi eljárás indítható.

4.14.-A jutalmazás és fegyelmezés elveit és formáit az intézmény Szervezeti és Mûködési szabályzata tartalmazza.

4.15.-Amennyiben a tanuló e házirendben vagy más jogszabályokban, iskolai belsõ szabályzatban foglalt kötelességeit megszegi, fegyelmezõ intézkedésben, fegyelmi büntetésben részesülhet. A fegyelmezõ intézkedések fajtáit és ismérveit az iskola SZMSZ-e tartalmazza. A fegyelmi eljárás és a fegyelmi büntetés kiszabásának módját jogszabály határozza meg.

5. AZ ISKOLA MUNKARENDJE

5.1.Iskolánkban a tanítás 8 órakor kezdõdik.

5.2.-A tanítási órák 45 percesek, köztük 10 perces szünetek vannak. A harmadik óra utáni szünet 15 perces, a hatodik óra utáni szünet 5 perces.

5.3.Korrepetálás, felzárkóztatás, fakultáció, érettségire való felkészítés a tanulók és a pedagógus közös megegyezése alapján lehet nulladik órában is, azaz 7:10-tõl, hiszen a tanóra hossza 45 perc ebben az esetben is. Errõl a tényrõl az iskolavezetést minden esetben tájékoztatni kell.

5.4.-Iskolánkban tanítási napokon tanulói ügyelet (porta) mûködik 7:45-13:45 között. Az ügyeletes osztályok beosztását a tanév rendje tartalmazza, a napi két ügyeletest az osztályfõnök jelöli ki. A nagyon gyenge tanulmányi eredményû, illetve a megbízhatatlan tanulók lehetõleg ne legyenek ügyeletesek.
Az ügyeletes tanulók a tanítási órákról felmentést kapnak, mulasztásukat nem kell hiányzásnak tekinteni, de a naplóban jelezni kell, hogy kik teljesítenek portai szolgálatot aznap. Az ügyeletesek munkáját közvetlenül a folyosó ügyletes tanár és az iskolavezetés felügyeli. Feladataikat a házirend melléklete tartalmazza, melyet a portásfülkében is ki kell függeszteni.

5.5.-Az iskolai könyvtár nyitva tartását az éves munkaterv tartalmazza, melyet jól látható helyen kell a tanulók számára elérhetõvé, láthatóvá tenni.

5.6.-Az iskola titkársága kijelölt, (az ajtón kihelyezett) idõpontban tart ügyfélfogadást. Egyéb idõpontokban az iskola hivatalos ügyeit intézik, ezért nincs ügyfélfogadás.

5.7.Szünetek rendje:

Általános nap csengetési rendje:
1.óra 08:00-08:45
2.óra 08:55-09:40
3.óra 09:50-10:35
4.óra 10:50-11:35
5.óra 11:45-12:30
6.óra 12:40-13:25
7.óra 13:30-14:15

Rövidített órák esetén:
1.óra 08:00-08:30
2.óra 08:40-09:10
3.óra 09:20-09:50
4.óra 10:00-10:30
5.óra 10:40-11:10
6.óra 11:20-11:50
7.óra 12:00-12:30

5.8.-Az elsõ óra megkezdése elõtt és a szünetekben elõre meghatározott rend szerint tanári folyosó ügyeletet tartunk. Az ügyeletes tanárok irányítják és ellenõrzik a naposok, hetesek munkáját, a szünetek rendjét.

5.9.-Szünetekben a folyosón ülni csak ülõalkalmatosságon lehet, padon, széken. Becsengetéskor fel kell állni, és csendben, kettesével sorakozva várja a szaktanárt. Ha bemehetnek a tanterembe, akkor ott várják fegyelmezetten a tanárt.

6. MULASZTÁSOK IGAZOLÁSA

6.1.A tanév hosszát, az évközi szüneteket és a központilag szervezett vizsgák idejét jogszabály határozza meg és az iskola tanévi helyi rendje egészíti ki.

6.2.A szülõ hiányzás esetén egy-egy tanévben legfeljebb 3 napot igazolhat. Ezen túlmenõ hiányzás igazolása csak a kezelõorvos által adott eredeti igazolás vagy hivatalos dokumentum eredeti példányának bemutatásával történhet. Az eredeti dokumentumot az iskola megõrzi. be Orvosi igazolást csak az ellenõrzõ könyvbe írva fogadható el.

6.3.-A tanulónak az igazolást a hiányzás utáni elsõ osztályfõnöki órán be kell mutatnia az osztályfõnökének, aki a naplóban a hiányzásokat adminisztrálja.

6.4.Az igazolás bemutatásának elmulasztása esetén az elmulasztott órák igazolatlan óráknak minõsülnek, függetlenül attól, hogy a tanuló késõbb az igazolást bemutatta-e vagy sem.

6.5. Az elsõ, a tizedik, a huszadik igazolatlan óra elérése után a szülõt vagy gondviselõt levélben kell értesíteni a mulasztások tényérõl, és fel kell hívni figyelmét a következményekre.

6.6.-Ha a tanuló igazolatlan hiányzása eléri a 30-at, a tanulót az iskolából ki kell zárni.

6.7.-Amennyiben a tanuló összes hiányzása eléri a 150 órát, a szülõt vagy gondviselõt levélben kell értesíteni a mulasztások tényérõl, és fel kell hívni figyelmét a következményekre. Ezt az értesítést a 200. óra elérése után meg kell ismételni.

6.8.-Az elõre nem látott hiányzás elsõ napján a szülõ értesíti az iskolát, az osztályfõnököt.

6.9.-A következõ események idején igazolt a hiányzás a tanóráról: Országos tanulmányi versenyek: elsõ forduló: a verseny napján; második forduló: a verseny napján és az azt megelõzõ tanítási napon; döntõ: a verseny napján és az azt megelõzõ két tanítási napon. A legalább három órás egyéb versenyek esetén egész nap, a két órás versenyek esetén 12 órától Országos sportversenyek esetében a verseny napján. Iskolai versenyek alkalmával a verseny napján az 5., 6., 7. órákról. Állami nyelvvizsga esetén a vizsga napján és az azt megelõzõ tanítási napon. A tanuló a hiányzását utólag, a vizsgaszervezõk által adott eredeti igazolással igazolja úgy, hogy a megelõzõ tanítási napot az osztályfõnök igazoltnak tekinti.

6.10.-A tanuló szüleinek, gondviselõjének elõzetes távolmaradási engedélyt kell kérnie az iskola igazgatójától, ha a tanuló elõreláthatólag legalább 2 hétig hiányozni fog. A távolmaradási engedélyt az iskola igazgatója indoklással elutasíthatja, ha az a tanuló tanulmányi kötelezettségének minimumszintû teljesítését veszélyezteti.

7. A HETES KÖTELESSÉGEI

7.1.-A heteseket az osztályon belül az osztályfõnök jelöli ki, minden alkalommal 2-2-fõt.

7.2.-A hetes megbízatása hétfõn reggel kezdõdik és pénteken tanítás után ér véget.

7.3.-A hetes gondoskodik a tanári asztal, a szék és a tábla tisztaságáról, krétáról és a terem szellõztetésérõl.

7.4.-A hetes jelenti az órát megkezdõ tanárnak az osztály létszámát, a hiányzók nevét.

7.5.-Ha az órát tartó tanár a becsengetés után 10 percen belül nem jelenik meg, azt a hetes köteles jelenteni az iskolavezetésnek.

8. TANÓRÁN KÍVÜLI FOGLALKOZÁSOK

8.1.-A tanuló a tantervi anyagon túlmenõen tudományos, technikai, mûvészeti, szakmai stb. érdeklõdésének kielégítése, alkotóképessége fejlesztése céljából részt vehet iskolai diákkörök (fakultatív óra, szakkör, énekkar, önképzõkör, sportkör, egyéb) létrehozásában és munkájában. A tanuló javasolhatja az e pontban említett diákkörök megalapítását is az intézmény vezetõjénél.

8.2.-A diákkörök szeptember elején kezdik meg mûködésüket, és a tanév végéig tartanak. A diákkörök tevékenységérõl év elején az osztályfõnökök tájékoztatják a tanulókat. A diákkörök kijelölt pedagógus felelõseirõl az iskola titkárságán tájékozódhatnak a tanulók.

8.3.-A diákkörre történõ jelentkezés után a tanuló köteles egy tanítási év idõtartamának idejére a foglalkozáson részt venni.

8.4.-Az iskolában tanítási idõ után iskolai rendezvényeket, programokat lehet szervezni. Ennek feltétele, hogy a rendezvény 19 óráig befejezõdjön, valamint hogy a tanulókra legalább 1 felnõtt pedagógus felügyeljen. Ilyen irányú programok megszervezéséhez legkésõbb a rendezvény elõtti ötödik munkanapon egyeztetni kell az iskola titkárságával a szükséges termeket és felszereléseket. Az iskola igazgatójának engedélyével a program 19 óránál késõbb is befejezõdhet.

9. EGYÉB RENDELKEZÉSEK

9.1.-Az iskolai ünnepélyeken az ünnepi öltözet a lányoknak a következõ: fekete szoknya, egyen blúz és egyen sál (Hunyadi címerrel ellátott). Kötelezõ a szoknya viselete a következõ ünnepélyek alkalmával: tanévnyitó és tanévzáró ünnepély lampionos és rendes ballagás. Szoknya helyett viselhetõ fekete szövetnadrág: október 23., március 15., filharmóniai hangverseny, ügyeletesek, egyéb iskolai rendezvények, különbözõ versenyek, vetélkedõk nem iskolai fordulói.
Az iskolai ünnepélyeken az ünnepi öltözet a fiúknak a következõ: fekete szövetnadrág, sötét zakó, fehér ing, egyen nyakkendõ (Hunyadi címerrel ellátott): tanévnyitó és tanévzáró ünnepély, lampionos és rendes ballagás, október 23., március 15. filharmóniai hangverseny, ügyeletesek, egyéb iskolai rendezvények, különbözõ versenyek, vetélkedõk nem iskolai fordulói.

9.2.Testnevelés órákon a kötelezõ ruházat a következõ: fehér póló, esetleg hunyadis póló, sötét, lehetõleg kék rövidnadrág, fehér zokni és tiszta talpú, nyomot nem hagyó sportcipõ.

9.3.-A tanulók a tanulóközösségek és a diákkörök érdekeinek képviseletére diákönkormányzatot hoznak létre. A DÖK tevékenysége a tanulókat érintõ valamennyi kérdésre kiterjed. A DÖK mûködését, feladatait, jogkörét a hatályos jogszabályok és a DÖK szervezeti és Mûködési szabályzata tartalmazza.

9.4.-Az iskolai diákönkormányzat évente legalább egy alkalommal diákközgyûlést rendez. A közgyûlés nyilvános, az iskola minden tanulója és dolgozója részt vehet rajta, de minden osztálynak legalább 2 fõvel képviseltetnie kell magát. A diákközgyûlés lebonyolításáért a DÖK elnöke, helyettesei valamint a segítõ tanár felelõs. A közgyûlés idõpontja elõtt két héttel a DÖK egy véleményezõ gyûjtõládát helyez el az iskola aulájában, ahová a diákok a közgyûlésen megtárgyalandó kérdéseiket, felvetéseiket jelezhetik.
A diákközgyûlésen köteles a DÖK vezetõsége köteles beszámolni a DÖK pénzügyi helyzetérõl. A diákközgyûlésen az érintett tanár illetve diák véleményét kifejtheti, a problémás ügyeit rendezhetik. A diákközgyûlésen elhangzottakról jegyzõkönyvet kell készíteni.

9.5.-Az iskolai és iskolán kívüli szervezett iskolai rendezvényeken a tanulóknak az osztályfõnök útmutatásai alapján kell részt venniük.

9.6.-A stúdió a DÖK tulajdona. A mûsor szerkesztéséért, a stúdió mûködéséért az ezt vállaló, és az igazgató által írásban megbízott diákok végzik patronáló tanár felügyeletével, irányításával. A stúdió csak közleményekre, az iskolarádió adásaira és hirdetésekre használható. A stúdióban kizárólag a kezeléssel megbízott 3 tanuló tartózkodhat. A kezelõk anyagi felelõsséggel tartoznak a stúdió eszközeiért, berendezéseiért.

9.7.-Ha az osztályfõnök nem tartózkodik az iskolában, döntéshozatali jogát a nevelési igazgatóhelyettes veszi át.

9.8.-A tanulók nagyobb közösségének a tanulók 50%-a + 1 tanulót kell tekinteni.

9.9.-Tanítás nélküli munkanap. A DÖK a tanév végén írásban igényli - a tervezett dátum és program vázlatának ismertetésével - a következõ tanév egy tanítás nélküli munkanapját. A tantestület az éves munkaterv elfogadásakor dönt a kért dátum és programtervezet elfogadásáról. A diáknap részletes programját a DÖK segítõ tanár, a nevelési igazgatóhelyettes segítségével és felügyeletével a DÖK dolgozza ki.

10. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

10.1.- A házirend mellékletei: munkavédelmi (baleset-elhárítási) szabályzat, jutalmazás, fegyelmezés elvei és formái, tûzvédelmi szabályzat, Ügyeletesek feladatai

10.2.- A házirend a kihirdetést követõen, 2005. január 1-jén lép hatályba, és visszavonásig érvényes.

10.3.- Az elfogadott vagy módosított házirendet nyilvánosságra kell hozni. A házirend elfogadását, módosítását követõen 1-1 példányát a mellékleteivel együtt a DÖK-nek és a Szülõi Szervezetnek át kell adni, az iskola könyvtárában és az aulában hozzáférhetõvé kell tenni, valamint az iskola honlapján közzé kell tenni úgy, hogy azt bárki szabadon megtekinthesse. E feladatokért az iskola igazgatója a felelõs.

10.4.- A házirend 1 példányát beiratkozáskor a tanulónak és a szülõjének, gondviselõjének át kell adni.

10.5.- A házirend módosítására bármely tanuló, tanár, dolgozó írásban tehet javaslatot a diákönkormányzatnál, vagy az iskola igazgatójánál. Az így beterjesztett javaslatról a nevelõtestület dönt 30 napon belül.

10.6.- A tanév megkezdését követõ 4 héten belül az iskola vezetõsége és a diákönkormányzat vezetõsége áttekinti a házirendet, és határoz arról, hogy a házirendet szükséges-e módosítani, az utolsó házirend-módosítás óta felmerült-e szabályozási probléma, illetve a diákközgyûlés, a diákönkormányzat, vagy az iskola más szerve javasolta-e a házirend módosítását bármely kérdésben.

10.7.- Jelen házirend tartalmával és értelmezésével kapcsolatosan bárki fordulhat kérdéssel az intézmény igazgatójához, valamint a diákönkormányzat vezetõjéhez.

10.8.- Jelen házirend jóváhagyását az intézmény vezetõje kezdeményezi a fenntartó szervnél.

10.9.- Jelen házirend kihirdetésérõl az intézmény vezetõje a jóváhagyást követõ 5 munkanapon belül az osztályfõnökökön keresztül gondoskodik.

Elfogadó határozat
A közoktatásról szóló módosított 1993. évi LXXIX. törvény 64. § (3) bekezdése értelmében a házirend módosításához a Szülõi Szervezet és az iskolai diákönkormányzat egyetértését beszereztük, a törvényben módosított jogunknál fogva a Csornai Középiskola, Kollégium, Alapfokú Mûvészetoktatási és Általános Iskola, Óvoda Hunyadi János Gimnázium és Szakközépiskolája házirendjét elfogadjuk.
A nevelõtestület nevében: XY a nevelõtestület képviseletében
Csorna, 2004. november 26.

Egyetértés
A közoktatásról szóló módosított 1993. évi LXXIX. törvény 61. § (3) bekezdés b) pontja értelmében biztosított jogunknál fogva kijelentjük, hogy a Csornai Középiskola, Kollégium, Alapfokú Mûvészetoktatási és Általános Iskola, Óvoda Hunyadi János Gimnázium és Szakközépiskolája házirendjének tartalmával egyetértünk.
A Szülõi Szervezet nevében: XY a Szülõi Szervezet elnöke
Csorna, 2004. november 17.

Egyetértés
A közoktatásról szóló módosított 1993. évi LXXIX. törvény 64. § (3) bekezdése értelmében biztosított jogunknál fogva kijelentjük, hogy a Csornai Középiskola, Kollégium, Alapfokú Mûvészetoktatási és Általános Iskola, Óvoda Hunyadi János Gimnázium és Szakközépiskolája házirendjének tartalmával egyetértünk.
A diákönkormányzat nevében: XY a diákönkormányzat elnöke
Csorna, 2004. november

Jóváhagyás
A Csornai Középiskola, Kollégium, Alapfokú Mûvészetoktatási és Általános Iskola, Óvoda Igazgató Tanácsa a 2004. november 22-i ülésén a Hunyadi János Gimnázium és Szakközépiskola házirendjét elfogadta, illetve jóváhagyta.
XY az Igazgató Tanács elnöke

Jóváhagyás
A közoktatásról szóló módosított 1993. évi LXXIX. törvény 40. § (9) bekezdés utolsó mondata értelmében biztosított jogunknál fogva kijelentjük, hogy a Csornai Középiskola, Kollégium, Alapfokú Mûvészetoktatási és Általános Iskola, Óvoda Hunyadi János Gimnázium és Szakközépiskolája házirendjét mellékleteivel együtt jóváhagyjuk.
A fenntartó szerv nevében: XY a fenntartó képviselõje
Csorna, 2004. december

 

Aktuális

Mindjárt itt a nyár
 

Time

 

Naptár

2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 

Linkek

 

Szavazás

 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!